Młodzi czytający – co im kupić na gwiazdkę?

Nastolatkowie potrafią dać w kość. W tym wieku stają się prawdziwymi indywidualistami i wciąż kształtują swoją osobowość. W tym momencie rodzice muszą wykazać się nie lada cierpliwością i sprytem! Zbliżające się święta to doskonała okazja do tego, by pokazać najmłodszym dorosłym, że wciąż mogą liczyć na pomoc i wsparcie. Sztuka polega na tym, by dobrze wybrać prezent na gwiazdkę (https://www.taniaksiazka.pl/Prezenty) dla nastolatka, który zaczyna czuć zew dorosłości. Tu z pomocą przychodzi jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy… Neil Gaiman!

Koralina

Młodzi, którzy dopiero wkroczyli w wiek nastoletni, często przejawiają bunt wobec rodziców. Koralina, tytułowa bohaterka książki Neila Gaimana, zachowuje się w bardzo podobny sposób. Młoda buntowniczka odkrywa w nowym domu drzwi, za którymi znajduje się jego lustrzane odbicie. W tamtej krainie wszystko jest cudowne i magiczne, zupełnie inne niż szaro-bury świat rzeczywisty. Ma tam także nowych rodziców, wydawałoby się – lepszych. Ale czy na pewno? Koralina to doskonała książka dla młodzieży żądnej przygód i magii. Jest napisana prostym językiem, który jest przy tym bardzo baśniowy i osobliwy. W tej książce na niewielu stronach jest skondensowane to, co jest najlepsze w fantastyce.

Ocean na końcu drogi

Idealna dla młodzieży, która chce powoli wkroczyć w poważny świat, będzie książka Ocean na końcu drogi. Opowiada on historię dorosłego już mężczyzny, który na skutek pewnych wydarzeń wraca do wsi swojego dzieciństwa. W tym czasie wspomina niezwykłe wydarzenia, których był świadkiem. Jego najlepsza przyjaciółka, Lettie, razem z mamą i babcią, mieszkały wtedy na farmie, z pozoru całkiem zwyczajnej. Jednak w tych ścianach działa się prawdziwa magia! Gdy chłopiec stał się ofiarą potwora, tylko one były w stanie mu pomóc. Ocean na końcu drogi brzmi z pozoru jak urocza baśń. Jest to jednak dark fantasy, które momentami delikatnie zalatuje już horrorem. Dlatego sprawdzi się dla nieco starszej młodzieży, która jest gotowa zasmakować w literaturze, która porusza trudne tematy. Mimo wszystko Neil Gaiman prowadzi fabułę w sposób bardzo łagodny i bajkowy, w niewielkiej treści kryjąc wielki przekaz.